Oyun Terapisi Danışmanlığı


Oyun Terapisi Danışmanlığı

OYUN TERAPİSİ
Çocuklarla psikolojik danışma yapmanın bir yolu oyundur ve çocuklara yönelik bu danışmanlık hizmeti yaklaşık yüzyıllık bir geçmişe sahiptir. Çocuğun dünyası oyun, dili ise oyuncaklardır. Özel olarak hazırlanmış bir oyun odasında kendini güvende hisseden çocuk, her biri farklı anlamlar taşıyan oyuncaklar aracılığıyla günlük hayatta ifade etmekte zorlandığı olayları özgürce ifade eder. Oyun, bir boş zaman aktivitesinden çok daha fazlası olarak çocuğun gelişim dönemlerine dair pek çok ipucu taşımaktadır. 
Bir danışman eşliğinde gerçekleştiğinde evde, okulda, aileyle kardeşlerle veya arkadaşlarla oynanmasından çok daha farklı anlamlar taşımaktadır. Bu bağlamda psikolojik danışmanlar, oyuncakları çocuğun duygularını ifade edebilmesini kolaylaştırmak için kullanır. 
Yetişkinlerden farklı olarak dil üzerinden duygu ve düşünce dünyalarını ifade edebilme becerisi sınırlı olan, on iki yaşın altındaki çocuklar oyun aracılığıyla tüm bunları dışa vurabilir. Bir danışman eşliğinde, oyun üzerinden duygularını dışa vuran çocuk anlaşıldığı için daha rahatlamış, psikolojik olarak olgunlaşmış ve kişilik özelliklerinin temelini daha sağlam atabilmiştir. Psikolojik danışman eşliğinde gerçekleşen oyun, çocuğun gelişimsel açıdan güvenli bağlanma geliştirmesine hizmet etmektedir. Böylece stresli olayların yarattığı olumsuz etkileri azaltır ve olumlu davranış kalıpları geliştirmesini sağlar. Sanatı, hikâyeleri, kuklaları, kumu kullanarak serbest veya yönlendirilmiş oyunlar aracılığıyla çocuğun problemli davranışları azaltmaya gidilir. 
Çocuğun oyun sırasında sergilediği davranışları sistematik biçimde gözlemleyen uzman psikolog veya psikolojik danışman, çocuğun iç çatışmalarını kullandığı materyallerle yorumlamaktadır. Her oyunun bir anlamı ve kendine göre ilettiği bir mesaj vardır.
Kaygı, depresyon, takıntı, alt ıslatma, öfke, gelişimsel gecikmeler, davranış problemleri, yeme ve uyku sorunlarında etkili bir yöntem olduğu kabul görmektedir. Boşanma, ihmal, istismar, aile içi şiddet ,travmalar için de  bir danışmanlık hizmeti türü olan oyunun etkili sonuçlar doğurduğu belirlenmiştir.